Konspekt z edukacji społeczno-przyrodniczej do kl. III

Konspekt z edukacji społeczno-przyrodniczej do kl. III


Temat: Historia chleba.


Cele:
Uczeń
• zna etapy powstawania chleba,
• wie na czym polega praca rolnika, młynarza, piekarza i sprzedawcy,
• zna zwyczaje i tradycje związane z chlebem,
• wie dlaczego należy szanować chleb,


Metody:
• Słowna – rozmowa nauczyciela z uczniami
• Oglądowa - pokaz
• Praktyczna - ćwiczenia


Formy:
• Indywidualna
• zbiorowa


Środki dydaktyczne:
• Małe karteczki
• Karta pracy Wesoła szkoła nr 68 i 69


Przebieg:

1. Uczniowie dzielą się na trzy grupy i siadają jeden za drugim. Ostatniej osobie w każdej grupie nauczyciel daje kartkę z napisem chleb. Zadaniem każdego ucznia będzie napisanie palcem, na plecach osoby siedzącej przed nim, wyrazu chleb. Wygrywa ta grupa, której osoba siedząca jako pierwsza powie jakie jest hasło.

2. Uczniowie na trzech małych karteczkach piszą swoje skojarzenia dotyczące chleba. Następnie układają je na podłodze w kręgu w formie promyków (te same skojarzenia jedno za drugim). Nauczyciel zadaje pytanie jakich skojarzeń jest najwięcej, a jakich najmniej. Uczniowie wyjaśniają ciekawsze skojarzenia.

3. Nauczyciel prosi otwarcie karta pracy 68 i wykonanie ćw.1. Uczniowie wycinają i naklejają podpisy pod rysunkami. Następnie numerują w kolejności rysunki przedstawiające historię chleba.

4. Wybrani uczniowie gestoruchami naśladują czynności: piekarza, młynarza, sprzedawcy i rolnika. Pozostali uczniowie odgadują.

5. Nauczyciel pyta uczniów gdzie najczęściej kupują pieczywo, jakie? ile? które najbardziej im smakuje? Kto najczęściej chodzi po pieczywo?

6. Zabawa pt. „Mało nas, mało nas, do pieczenia chleba”. Uczniowie, trzymając się za ręce, tworzą koło. W środku dwoje dzieci tworzy mniejsze koło. Wszyscy śpiewają piosenkę, zaś ostatni wers tylko osoby w środku koła. Za każdym razem wymieniają imię osoby, którą zapraszają do kręgu.

7. W czasie przerwy nauczyciel i uczniowie spożywają wspólnie śniadanie starając się zadbać o estetykę posiłku.

8. Nauczyciel czyta głośno wiersz W. Melzackiego pt. „Chleb”. Analiza treści. Nauczyciel pyta uczniów jakie znają zwyczaje i tradycje związane z chlebem (witanie chlebem i solą, chleb i wino, opłatek, przeżegnać chleb).

9. Rozmowa z uczniami na temat zwyczaju witania gości chlebem i solą. Nauczyciel zadaje pytania: Podczas jakich uroczystości widzieliście powitanie chlebem i solą? Kogo witano? Następnie wyjaśnia uczniom tę tradycję oraz symbolikę witania chlebem i solą.

10. Nauczyciel czyta wiersz S. Grabowskiego pt. ”Chleb”. Pyta uczniów czego znakiem jest chleb i dlaczego powinniśmy go szanować?

11. Nauczyciel prosi uczniów o otwarcie kart pracy nr 68 i wykonanie ćw. 2. Uczniowie formułują prośbę do ludzi, którzy nie szanują chleba.

12. Uczniowie rozwiązują krzyżówkę z karty pracy nr 69

Related Articles